TGS, 10 Mayıs’ta Reuters Türkiye’de greve gidecek

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Thomson Reuters Haber Ajansı (Reuters) Türkiye ofisiyle süren toplu pazarlık sürecinin uyuşmazlıkla sonuçlandığını duyurdu.

Sendika bugün Reuters Türkiye ofisi önünde düzenlediği basın açıklamasıyla 10 Mayıs’ta greve gideceklerini açıkladı.

TGS Başkanı Gökhan Durmuş, grev kararını ilan ederken, Thomson Reuters Haber Ajansı’nın güvenilirliğinin burada çalışan gazeteciler tarafından oluşturulduğunu söyledi.

“Meslektaşlarımızın emeklerini görmezden gelen bir anlayış kelam konusu” diyen Durmuş, “Türkiye son iki yıldır ismi her ne kadar konulmamış olsa da ağır bir ekonomik kriz yaşamaktadır. Çabucak her gün temel tüketim unsurlarına gelen artırımlar, bir ayda ikiye katlayan fiyatlar, kestirim edilemez bir piyasa ile karşı karşıyayız” tabirlerini kullandı.

Basın açıklaması şu sözlerle devam etti:

PATATESİN KİLOSU YÜZDE 320 ARTTI: Daha anlaşır olması için sizlere şu örneklerini vermek istiyoruz: Geçtiğimiz yıl peynirin kilosu 65 TL’yken, bugün 120 TL yani yüzde 84 artış, geçtiğimiz yıl kıymanın kilosu 100 TL’yken bugün 330 TL yani yüzde 330 artış, geçtiğimiz yıl kırmızı etin kilosu 120 TL’yken bugün 340 TL yani yüzde 280 artış, patatesin kilosu geçen yıl 5 TL’yken bugün 16 TL yani yüzde 320, sıvı yağın litre fiyatı geçtiğimiz yıl 25 TL’yken bugün 52 TL yani yüzde 108 artış yaşanmıştır. Başta İstanbul olmak üzere konut kira fiyatları ise yüzde 300’leri geçen oranda artmıştır. Çalışanların fiyatlarının yarısından fazlası konut kirasına sarfiyat hale gelmiştir. Bu meskenlerin sarsıntıya dayanıklılığı da ayrıyeten tartışma bahsidir.

YÜZDE 25 ARTIŞIN ÜZERİNE ÇIKILMADI: Tablo böyleyken Reuters patronunun Türkiye ofisinde çalışan meslektaşlarımıza uygun gördüğü fiyat artışı yüzde 25’tir. Ocak ayında başladığımız toplu iş kontratı görüşmeleri boyunca tüm olumlu gayret ve niyetlerimize karşın, Türkiye’de yaşanan ekonomik tabloyu kalem kalem anlatmamıza karşın maalesef olumlu bir yaklaşım göremedik. Yüzde 25’lik fiyat artışının üzere bir puan dâhi konulmadı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mart ayı enflasyonu yüzde 50.51, bağımsız araştırmacıların enflasyonu yüzde 112.51 olarak açıkladığı bir ortamda Reuters patronunun çalışanına reva gördüğü fiyat artışı yalnızca yüzde 25’tir. Her ne kadar Reuters da dahil olmak üzere birçok haber ajansında TÜİK sayılarının sokaktaki gerçeği yansıtmadığı istikametinde sayısız haberler yapılmış olsa da bu sayısı dahi teklif etmeyen patrona karşı söyleyeceğimiz tek kelamımız grevdir.

VAZGEÇMEYECEĞİZ: Bugün burada yalnızca grev kararımızı değil grev kararlılığımızı ilan ediyoruz. Şayet üyelerimizin hak ettikleri oranda bir fiyat artışı teklifi gelmez, sorunun tahlili için Reuters patronundan olumlu bir adım görmezsek 10 Mayıs prestijiyle da grev uygulamasına başlayacağımızı tüm kamuoyu önünde ilan ediyoruz. Gerçekleri halka duyurmakla övünmek yetmez çalışanına da bu gerçekler üzerinden yaklaşmak adil olandır. Bizler gerçeklerin peşindeki beşerler olarak o gerçeklerin bizden muaf tutulmasına asla müsaade vermeyeceğiz. Hak ettiğimizi alana kadar vazgeçmeyeceğiz. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir