Tarıma ayrılan bütçe 2023 yılında yüzde 33,7 artırıldı

2023 yılı Merkezi İdare Bütçe Kanun Teklifi’nde bütçeden tarıma ayrılan hisse artırıldı.

Buna nazaran, Bakanlığa gelecek yıl için 133 milyar 682 milyon 205 bin lira aktarılacak.

Böylece tarıma ayrılan bütçe, bu yıla kıyasla yüzde 33,7 artırıldı. Bir evvelki bütçe devrinde 2022 yılı için Bakanlığa 64,6 milyar lira ayrılmış lakin bu meblağ ek bütçeyle yaklaşık 100 milyar liraya yükseltilmişti.

2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde Orman Genel Müdürlüğü (OGM) için 13 milyar 1 milyon 194 bin lira, Devlet ve Su İşleri (DSİ) için 51 milyar 142 milyon 897 bin lira teklif edilirken, ziraî destekleme ödemeleri için 54 milyar lira ayrılması öngörüldü.

“EK BÜTÇEYLE BİR ÖLÇÜ DAHA ARTIRIM SAĞLANMASI TEMENNİMİZDİR”

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Lideri Mehmet Ali Ünal, tarım kesimini regüle etmek için büyük bir tertip gerektiğini, hasebiyle da önemli bir bütçeye muhtaçlık olduğunu söyledi.

Bakanlık bütçesinin 2021’de 60 milyar liraya yükseltildiğini anımsatan Ünal, “Yani bir evvelki yıla nazaran 2 kattan bir ölçü daha artış olmuştur. Öncelikle temennimiz bütçenin eksiksiz olarak kabul edilmesidir” dedi.

Ünal, esnekliği yüksek olan tarım piyasasında yaşanan krizin üreticiden tüketiciye herkesi olumsuz etkilediğinin altını çizerek, şunları söyledi:

“Tarımsal girdi enflasyonu, global kriz ve savaş nedeniyle daima artmıştır. Hal bu türlü iken bütçenin ek ödeneklerle daha da artırılması pek alışılmış ikincil temennimizdir. Üreticilerimizin desteklenmesi ve ziraî yatırımların artırılması için bütçe kalemlerinin yükseltilmesi ehemmiyet arz etmektedir. Her türlü artan ve artmaya devam eden maliyet kalemlerine karşı devletimiz üreticilerimizi desteklemek ve altyapı projelerine devam etmek için kesenin ağzını açmıştır. Yıl içerisinde her türlü aksiliğe uğrama riskine karşı ek bütçeyle bir ölçü daha artırım sağlanması yegane temennimizdir.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir