NASA, astronotları Ay’a taşıyacak Orion kapsülünden 3 adet daha sipariş verdi

Lockheed Martin, NASA’nın Orion programının ana yüklenici şirketi olarak NASA ile mutabakata varıldığını ve Artemis 6, Artemis 7 ve Artemis 8 görevlerinde de kullanılmak üzere üç yeni Orion kapsülünü teslimatı gerçekleştirileceğini açıkladı. Şirket NASA’nın gelecekte altı Orion aracı daha sipariş etmesini bekliyor.

Lockheed Martin’de ticari sivil uzaydan sorumlu lider yardımcısı ve genel müdür Lisa Callahan anlaşmayla ilgili olarak, “Lockheed Martin, NASA’nın Artemis misyonları için Orion uzay aracı sağlamak üzere NASA ile paydaşlık yapmaktan onur duymaktadır. Bu sipariş, uzay aracı, vazife planlaması ve takviyesi içeriyor ve bizi 2030’lara taşıyor” sözlerini kullandı.

ORİON KAPSÜLÜNÜN BİRİNCİ TESTİ 14 KASIM’DA

Orion kapsülü NASA’nın daha evvel üç sefer ertelemek zorunda kaldığı Artemis 1 vazifesi ile test edilecek. Daha evvel üç sefer ertelenen Artemis 1 misyonu ise 14 Kasım’da gerçekleştirilecek.

Artemis 1 vazifesi sırasında SLS roketi ve içinde maskot bulunan Orion kapsülü beklendiği üzere performans gösterirse SLS ve Orion kapsülü 2024’te Artemis 2 vazifesiyle birebir rotada astronotlarla birlikte fırlatılacak. 

Artemis 1 misyonunda Orion kapsülü içindeki maskotlar üzerindeki sensörlerle G-kuvveti ve radyasyon sevileri ölçümlenecek.

Daha sonra astronotların 50 yılın akabinde Ay’a ayak basması ise muhtemelen 2025’te Artemis 3 ile gerçekleşecek. Artemis 3 vazifesinin akabinde NASA, Ay’a üs kuracak ve Mars’a astronot göndermeye odaklanacak.

Lockheed Martin ayrıca Artemis 4 ve Artemis 5 görevleri için de Orion gemileri üzerinde çalışmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir