İyi Partili Kabukcuoğlu: Ayda 3 bin çocuk ya kayboluyor ya da kaçırılıyor

İyi Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, kaçırılan ve kaybolan çocuklar konusunda TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Türkiye’deki bir istatistiğe nazaran, 2021 yılındaki kayıp çocuk sayısının 19 bin 277 olduğuna dikkat çeken Kabukcuoğlu, ayda ortalama 3 bin çocuğun ya kaybolduğunu ya da kaçırıldığını söyledi.

Sözcü’de yer alan habere göre; İyi Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Anayasa’nın ‘Ailenin korunması ve çocuk hakları’ başlıklı 41’inci hususuna nazaran devletin, her türlü istismara ve şiddete karşı, çocukları kollayıcı önlemler alması gerektiğini açıkladı.

Çocuk kaçırma tehdidinin dünyadaki sıralamasında Türkiye’nin orta derecede riskli olduğuna dikkat çeken Kabukcuoğlu, “Kayıp ortalaması dünyada yüzde 30 iken Türkiye’de bu oran yüzde 15 civarındadır. Türkiye’deki bir istatistiğe nazaran, 2021 yılındaki kayıp çocuk sayısı 19 bin 277. Ayda ortalama 3 bin çocuk ya kaybolmakta ya da kaçırılmakta. Kaçırılan çocukların bir kısmı hayatını kaybetiyor. Kayıp çocuklar en çok büyükşehirlerdedir. Kaybolan çocukların yüzde 30’u civardan geçmişte göç etmişlerdir. Yüzde 24’ünde aile içi şiddet vardır. Kaçan çocukların değerli bir kısmında ailede iş kaybı, aile içi sıkıntılar, okulda başarısızlık, okulda yaşanan meseleler, ailede kaza, boşanma üzere nedenler değerli hisseye sahiptir” diye konuştu.

“Mağdur çocuk oranında yüzde 76 artış olmuştur”

Resmi makamlar tarafından süreç yapılan mağdur çocuk sayısında her geçen yıl artış yaşandığına dikkat çeken Kabukcuoğlu, “2010’dan 2014 yılına kadar, Resmi makamlarca süreç yapılan mağdur çocuk oranında yüzde 76 artış olmuştur. Yaş olarak en fazla mağduriyet 15-17 yaş aralığında olmaktadır. Çocukların en çok mağduriyet yaşadıkları hatalar, yaralama, cinsel cürümler, aile nizamına karşı suçlardır” tabirlerini kullandı.

“5 yaş üstündeki çocuklarda, faili yabancı olan kaçırmalar artmakta”

Küçük yaştaki çocuk mağduriyetlerinde failin çoklukla anne, baba ve bakıcıları olduğunu vurgulayan Kabukcuoğlu şunları söyledi:

“En çok ihmal ve duygusal istismar mağduriyeti yaşanmaktadır. Çocukların 1/3’ü hane içinde bir şiddetin mağdurudur. Erkek çocuklar daha çok hane dışında mağduriyete uğramaktadır. Çocuğun mobilizasyonu arttıkça aileye olan bağımlılığı azalmakta, bu durumda sıra dışı mağduriyetler ortaya çıkmaktadır. 5 yaş üstündeki çocuklarda, faili yabancı olan kaçırmalar artmaktadır.

“Çocuk cinayetlerinde daha küçük yaştaki çocukların failleri ekseriyetle ebeveynlerdir”

Çocuk cinayetlerinde daha küçük yaştaki çocukların failleri çoklukla ebeveynlerdir. Daha büyük çocuklarda cinayet failleri, akrabaları, tanıdık biri olmaktadır ve ateşli silah kullanımı daha fazladır. Kaçırılan çocukların yaşadıkları travman, içinde bulunduğu gelişme süreci ile ilgili. Küçük çocuklar en fazla etkilenmektedir. Kimi berbat muameleler çocuklarda mevt yahut önemli yaralanma ile sonuçlanabilmektedir. İleri yaş çocuklarda örneğin cinsel istismar, bulaşıcı hastalıklar kapabilir.

İleri yaş çocukların maruz kalacağı cinsel istismar ile sıkılma, anksiyete, okulu bırakma, akademik performansta düşüş, korkusuzluk, ümitsizlik, okuldan kaçma ve intihar olabilmektedir. Psikiyatrik teşhis almış insanların yüzde 8’inin geçmişinde, çocukluk periyodunda maruz kalınan cinsel istismar vardır. Ayrıyeten çocukluk çağında maruz kalınan makus muamele, ileri yaşlardaki psikiyatrik rahatsızlıkların nedeni olabilmektedir.

“Bulunan çocuklara yönelik rehabilitasyon yapacak üniteler yok”

Çocuk mağduriyetinin ileri yaşlarda anti-sosyal davranış, şiddete ve istismara karışma riskini artırdığını lisana getiren Kabukcuoğlu, bu süreçte çocukların hem uğradıkları makûs muamele hem de makus muamelenin çocukta meydana getirdiği mağduriyetler nedeniyle, birtakım temel hakların çiğnendiğini vurguladı.

Kabukcuoğlu, “Devlet çocuğun korunması istikametinde bir ekip altyapı oluşturmakla sorumludur. Ülkemizde kayıp-kaçak çocuklara yönelik çalışmalar kolluk içindedir. Toplumsal şuur oluşturmuş yakınlarının rehabilitasyonu, çocuk bulunduktan sonra ona yönelik rehabilitasyon yapacak üniteler yoktur. Kayıp-kaçak çocuklar konusunda devlet siyaseti ve kalkınma amaçları detaylı değildir” formunda konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir