İran’da kadınlar Mahsa Amini için güvenlik güçlerine direnerek protesto gösterisi düzenledi: Cinsiyetçi rejimden bıktık

İran’da bayanlar, “Ahlak Polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra ömrünü yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin vefatını protesto etmek için başörtülerini çıkardılar. India Today’in haberine nazaran güvenlik güçleri protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanırken bayanlar “Diktatöre ölüm” sloganları attı. Toplumsal medya üzerinden de başörtülerini çıkarırken görüntülerini paylaşan bayanlar, milletlerarası kamuoyundan dayanak istedi.

SAÇLARINI KESTİLER

Bazı kullanıcılar “Dünyanın dört bir yanındaki bayanları ve erkekleri dayanışma göstermeye çağırıyoruz” diyerek davette bulunurken kimsi de “Bu cinsiyet ayrımcılığı rejiminden bıktık” sözleriyle idareye reaksiyon gösterdi. Kimi aksiyoncular ise saçlarını keserkenki imajlarını toplumsal medya üzerinden paylaştı.

(Amini’in vefatının akabinde İran’da “Diktatör ölsün” sloganları atılırken Berlin’deki İran Büyükelçiliği önünde İran Ulusal Direniş Kurulu üyeleri şov yaptı. Protesto sırasında “İranlılar rejimin değişmesini istiyor” pankartları açıldı.)

İran İnsan Hakları Merkezi, ülkede genç bayanlara yönelik baskının üst düzeyde olduğuna işaret etti. İran’da İslam ihtilali sonrası yürürlüğe giren “kadınların başörtüsü zorunluluğu” son yıllarda pek çok İranlı bayan tarafından eleştiriliyor. İranlı bayanlar sokaklarda sıklıkla ahlak polisiyle karşı karşıya gelerek tartışmalar yaşıyor, kimi vakit da darp ediliyor.

DİRENİŞ SÜRÜYOR

Geçen aylarda da İranlı insan hakları aktivistleri, bayanları alenen peçelerini çıkarmaya çağırdılar. Bu, ülkenin katı yöneticilerinin “ahlaksız davranışlara” daha sert baskı yapmasını ve bayanların İslami kıyafet kurallarına karşı geldikleri için tutuklanmalarını riske atan bir hareketti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Öte yandan devlet basınında çıkan haberlere nazaran, yetkililer, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin talebi üzerine Amini’nin vefatıyla ilgili soruşturma başlattı. Polis, 22 yaşındaki bayanın bir ahlak polis karakolunda gözaltına alınan başka bayanlarla birlikte beklerken hastalandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir