Hatay Valisi Rahmi Doğan Kimdir? Rahmi Doğan İstifa mı Etti, Neden Gündemde?

Deprem ve siyasi hareketlilik gündemden düşmeyen ana mevzular oldu. Açıklamalar ve paylaşımların pek peşe geldiği gündemde dikkat çeken isimler ortasında Hatay Valisi Rahmi Doğan yer aldı. 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketlerinin akabinde en ağır yıkımı alan vilayetlerden biri olan Hatay’da Rahmi Doğan’ın istifası dikkat çekti. Vatandaşlar husus hakkında araştırma yapmaya başladı. Peki Hatay Valisi Rahmi Doğan kimdir? Rahmi Doğan neden istifa etti?

Detaylar içeriğimizde…

Merkez üssü Kahramanmaraş olan sarsıntılar tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Bilançonun son derece ağır olduğu felaketlerin üzerinden bir aydan fazla vakit geçti.

Onbinlerce kişinin hayatını yitirdiği zelzelelerin akabinde akıllara gelen sorulardan biri de ‘Birileri istifa edecek mi?’ oldu elbette.

Depremin açtığı yaraları sarmak için çabaladığımız bugünlerde, zelzeleler yüzünden enkaza dönen Hatay’ın valisi istifa haberiyle gündem oldu.

Hatay Valisi Rahmi Doğan İstifa mı Etti? Rahmi Doğan Neden İstifa Etti?

26 Ekim 2018 tarihinde 202 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Hatay Valisi olarak atanan Rahmi Doğan toplumsal medya hesabından paylaşım yaptı. Doğan yaptığı paylaşımda misyonundan, memleketi Sivas’tan milletvekili ‘aday adayı’ olmak için istifa ettiğini açıkladı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan Sivas Milletvekili Aday Adayı olmak için istifa ettiğini açıkladı.

“Beş yıldır yürüttüğüm Hatay Valiliği misyonundan, devlet büyüklerimin de müsaadeleri ile 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan milletvekili seçimlerinde, memleketim Sivas’tan ‘aday adayı’ olmak üzere ayrılmış bulunmaktayım. 

Hatay’da misyon yaptığım mühlet içerisinde Hatay’a ve Hataylılara hizmet etmek için canla başla çalıştım. Elimden geldiği, gücümün yettiği kadarı ile memleketimiz için hoş işler yapmaya uğraş ettim. Hataylı hemşehrilerim bu sürecin en büyük şahididir.

Görev yaptığım mühlet içerisinde; sel baskınları, orman yangınları, pandemi, İdlib’deki çatışmalar üzere birçok kuvvetli olaya şahitlik ettim ve bu süreçleri layıkıyla yürüttüm. Son olarak yaşadığımız zelzele felaketi yüreğimde tanımı imkansız derin yaralar açtı.

Ben de sizler üzere, eşimle bir arada yaşadım bu felaketi. Dostlarımı, çalışma arkadaşlarımı ve çok vakit hizmet ettiğim pahalı hemşehrilerimi kaybettim. Bu hüzün ve derin üzüntüsü ömrüm boyunca unutamayacağım.

Rabbimden vefat eden vatandaşlarıma rahmet diliyorum. Yerleri cennet olsun. Yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum.Değerli hemşehrilerim; Bugün prestiji ile Hatay’dan ayrılıyorum. Lakin kalbim ve gönlüm daima sizinle olacak.

Nasip olur da milletvekili olursam, Hatay’ın “Onikinci Milletvekili” hissiyatıyla Hatay için de çalışacağımdan, Hatay’ın yine inşasında üzerime düşeni yapacağımdan asla kuşkunuz olmasın.Bu his ve kanılarla sizleri Allah’a emanet ediyor, hepinizi hürmet ile selamlıyorum.”

Rahmi Doğan’ın gündem olan Twitter paylaşımı ?

Hatay Valisi Rahmi Doğan Kimdir?

1969 yılında Sivas’ta dünyaya gelen Rahmi Doğan, Danişment İlkokulu’nun akabinde ortaokul ve lise eğitimine Sivas İmam Hatip Lisesinde devam etti. 1987 yılında kazandığı İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1991 yılında mezun oldu. Doğan, 1992 yılında Sivas Belediyesi Araştırma Planlama Uyum Müdürlüğü’nde memur olarak çalışmaya başladı. Siyasala mesleğine 1994 yılında Sivas Valiliğinde Kaymakam adayı olarak Mülki Yönetim Amiri olarak devam etti. Bu adaylık periyodunda 8 ay İngiltere Oxford’ta lisan eğitimi alan Rahmi Doğan mesleksel incelemelerde bulundu. 

Rahmi Doğan, evli ve iki çocuk babasıdır.

Rahmi Doğan Hangi Vazifeleri Yaptı?

 • 1992-1994 : Sivas Belediyesi

 • 1994-1995 : Sivas Kaymakam Adayı

 • 1995-1996 : Giresun Piraziz Kaymakam Vekilliği

 • 1997-1999 : Tokat-Başçiftlik Kaymakamı

 • 1999-2001 : Kilis-Elbeyli Kaymakamı-Öncüpınar Hudut Kapısı Mülki Yönetim Amiri

 • 2001-2003 : Kilis Vali Yardımcısı

 • 2003-2007 : İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü

 • 2007-2008 : İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Lider V.

 • 2008-2013 : İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı

 • 2013(5 Ay): İçişleri BakanlığıHukuk Müşaviri

 • 2014-2015 : İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı

 • 2015-2016 : Vilayetler Yönetimi Genel Müdürü

 • 2016-2018 : Kars Valisi

 • 20218- 2023 : Hatay Valisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir