Eyvah eyvah… Kimliğiniz, Adres ve kredi kartları hepsi ele geçirildi

85 milyon vatandaşın ferdî bilgileri çalındı. Telefon numarasından, açık adrese, banka hesap numaralarına kadar, tüm ferdî datalar açığa çıktı.

tv100’den Halil Sadri Yılmaz’ın özel haberine nazaran, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü, geçtiğimiz ay 11 vilayette eş vakitli operasyon düzenledi. “Kalkan” isimli operasyonda 20 kuşkulu yakalandı. Dolandırıcıların, şüphelilerin kimlik bilgilerini dolandırıcılara sattığı belirlendi.

Türkiye’de yaşayan herkesin ferdî bilgileri bir uygulamaya yüklenirken; fiyatsız olan uygulama büyük bir güvenlik açığını gözler önüne serdi. Bilgileri çalınan vatandaşların ne yapacağı meçhulken; İsimli Bilişim Uzmanı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, değerli açıklamalarda bulundu.

Kırık, “Çok önemli bir risk olduğunu düşünüyoruz” diyerek, şu tabirlere yer verdi:

“Açıkçası söylemek gerekirse, bu savlar doğruysa, nitekim bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, 85 milyonun bilgilerinin sızdırıldığı ispat edilirse o vakit önemli bir risk olduğunu düşünüyoruz. Yalnızca savcılığa gidip ferdî olarak müracaat yapmanın hiçbir manası kalmayacaktır. Burada artık devletin otomatik olarak, e-Devlet sisteminde güncellemeler yapması gerekmektedir. Güvenlik açıklarının kapatılması ve çok daha derin muhafaza formüllerinin entegrasyonu son derece kıymet arz eder.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir