CHP’li Tutdere: Anadolu’da vatandaşın tenceresinde artık et yerine dert, aş yerine taş pişiyor

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere TBMM Genel Kurulu’nda, “Türkiye’nin başına bir sistem getirdiniz; bu, Başkanlık sistemi. 2018’de getirdiniz, yalnızca ekmek açısından bir kıymetlendirme yapacağım, ekmek 2018’de 1,25 TL iken 2022’de 5 TL olmuş. Saray hükûmeti rejiminiz vatandaşın 182 ekmeğini yemiş, yutmuş. Hani siz milletin ekmeğini büyütmek için bu sistemi getirmiştiniz, ne oldu? Yumurtadan, sütten, yoğurttan, bulgurdan vatandaş ziyanlı çıkmış, vatandaş hak kaybına uğramış. Anadolu’da vatandaşın tenceresinde artık et yerine kaygı, aş yerine taş pişiyor. Bu bütçeden bu insanlara hisse verilmesi lazım, bu insanların hakkının, hukukunun korunması lazım” dedi.

TBMM Genel Heyetinde bugün 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin unsurları üzerine görüşmelerinin tamamlanmasının akabinde, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi hususları üzerine görüşmeler başladı. 4’üncü unsur üzerine kelam alan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere şunları söyledi:

“Bu bütçe entübe bir bütçedir, bu bütçe göz boyama bütçesidir, bu bütçe gözü milletin cüzdanında ve cebinde olan bir bütçedir”

“Bu bütçeyle ilgili peşin olarak şunu söyleyeyim: Gücünü kaybetmiş, heyecanını yitirmiş yorgun takımların yapmış olduğu bu bütçenin Türkiye gerçeklerini ve Türkiye’deki sıkıntıları çözecek kapasitesi yoktur. Bu bütçede mazlumdan yana, fakirden yana, bayanlardan ve gençlerden yana bir ruh yoktur. Bu bütçenin Türkiye’deki gelir adaletsizliğini ortadan kaldıracak ne takati vardır ne de dermanı vardır.

Bu bütçe entübe bir bütçedir, bu bütçe göz boyama bütçesidir, bu bütçe gözü milletin cüzdanında ve cebinde olan bir bütçedir. Artık, siz bu bütçeyle tercihinizi faizden, zenginden ve yandaştan yana kullandığınızı, açıkça niyetinizi ortaya koymuşsunuz. Bu bütçede vatandaşa bol ölçüde vergi öngörüyorsunuz. Bakınız, 2023 yılında Türkiye’deki yurdum insanı bir dakikada tam 6 milyon 83 bin 162 lira, bir saatte 364 milyon 989 bin 733 lira vergi ödeyecek. Pekala, bu vergiler nereye gidecek? Vatandaş vergiyi ödeyecek lakin bu vergiler, bu paralar kime gidecek? Yandaşa gidecek, KÖİ şirketlerine gidecek.

“İktidar milletvekilleri olarak siz burada, bu anayasal misyonunuzu eksik yapmışsınız”

Demokratik bir ülkede bütçe görüşmeleri bilhassa yürütmenin millete hesap verdiği, Meclisin de yasamanın da millet ismine hesap sorduğu görüşmelerdir. Olağanda yasamanın yani bütün buradaki siyasi parti kümelerinin yürütmeden milletin bütçe hakkı ismine hesap sorması, paraların nereye harcandığının takibini yapması gerekiyor. Lakin, bizim yapmış olduğumuz bu çalışmalar boyunca, biz bilhassa Parlamentonun bu tarafında, iktidar kanadında bu türlü bir anlayış görmedik.

Bu Anayasa’da diyor ki: ‘Milletvekilleri, seçildikleri bölgenin yahut kendisini seçenlerin değil, bütün milletin temsilcileridir.’ Tekrar, ne var? ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi, yazılı soru yoluyla denetleme yetkisini kullanır’ diyor. Pekala, iktidara baktığımızda, Meclisin istatistiklerine baktığımızda nasıl bir tabloyla karşılaşıyoruz? Bilhassa Ak Parti’nin, iktidar vekillerinin bu misyonunu yapmadığını görüyoruz. 27’nci Devirde 286 milletvekili bulunan iktidar partisi yalnızca Meclis Başkanlığına 15 tane soru önergesi vermiş, 18 araştırma önergesi vermiş yani dört buçuk yılda, 19 milletvekili, oturmuş fakat 1 soru önergesi hazırlayabilmiş. İktidar milletvekilleri olarak siz burada, bu anayasal misyonunuzu eksik yapmışsınız.

Hesap soracağınıza hesap soran milletvekillerine saldırdınız, bakanları alkışladınız, onlara bu kürsüden teşekkür üstüne teşekkürler yağdırdınız, methiyeler düzdünüz. Oysa bu milletvekilleri, bu bakanlar ne yaptı biliyor musunuz? Birkaç başlığı hatırlatayım. Bakınız, bu milletin 128 milyar dolarını buharlaştıran, 100 milyar dolarını art kapıdan satanlar bunlar değil miydi? Türkiye’yi enflasyonda dünya şampiyonu yapanlar bunlar değil miydi? Çocuklarımızı aç bırakan, gençlerimizi işsiz bırakanlar bunlar değil miydi? KPSS sorularını çaldırarak gençlerimizin hayallerini çaldıranlar bunlar değil miydi? Ülkemizi siyasal haklar ve özgürlükler bakımından 41 OECD ülkesi ortasında son sıraya düşüren bunlar değil miydi? Türk lirasını döviz karşısında kar üzere eritenler bunlar değil miydi? Bu ülkenin ormanları yanarken seyirci kalanlar bunlar değil miydi? Bu memlekette a’dan z’ye her şeye artırım yapanlar bunlar değil miydi?

“Türkiye’nin çocukları yoksul”

Sayın Canikli, geldi, buradan otomobillerden, konutlardan, altınlardan bahsetti. Neymiş? Vatandaş 241 ton altın almış. Ya, vicdanınız kurusun, millet konutuna ekmek götüremiyor. Anadolu’da, Türkiye’de gençler altın değerli olduğu için artık neye mecbur kalmışlar biliyor musunuz? Gram altına, gram altına. Siz memleketin çocuklarını gram altına, imitasyona, uydurma altına mecbur bırakan bir iktidarsınız. Beşerler nereden almış 241 ton altını? Kim almış? Yandaşlarınız almış.

Türkiye’nin çocukları fakir. Birleşmiş Milletlerin bilgilerine nazaran Türkiye’de 5 yaş altı çocukların yüzde 1,7’si akut yetersiz beslenme durumuyla karşı karşıya. Çocuklarımızın yüzde 6’sı kronik yetersiz besleniyor. Bakınız, bu ülkede 3 çocuktan 1’i fakir. Bu ülkenin 2020 yılı prestijiyle 7 milyon 378 bin çocuğu fakir, fakir, aç. Bu ülkede çocuklar aç. 14 milyon vatandaşımız, insanımız yetersiz besleniyor ve açlık hududunda yaşıyor. Siz bu çocuklara bu bütçeden hisse verecek misiniz, bu çocukların hakkını verecek misiniz? Millet işsizlikten, yoksulluktan kırılıyor ancak siz burada lüksten, şatafattan katiyetle geri adım atmıyorsunuz.

Türkiye’nin başına bir sistem getirdiniz; bu, Başkanlık sistemi. 2018’de getirdiniz, yalnızca ekmek açısından bir kıymetlendirme yapacağım, ekmek 2018’de 1,25 TL iken 2022’de 5 TL olmuş. Saray hükûmeti rejiminiz vatandaşın 182 ekmeğini yemiş, yutmuş. Hani siz milletin ekmeğini büyütmek için bu sistemi getirmiştiniz, ne oldu? Yumurtadan, sütten, yoğurttan, bulgurdan vatandaş ziyanlı çıkmış, vatandaş hak kaybına uğramış. Anadolu’da vatandaşın tenceresinde artık et yerine kaygı, aş yerine taş pişiyor. Bu bütçeden bu insanlara hisse verilmesi lazım, bu insanların hakkının, hukukunun korunması lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir