Bakan Özer: Okul kütüphanelerinde kitap sayısı 103 milyonu aştı

Bakan Mahmut Özer, ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ projesi ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Bakan Özer, okullar ortası imkan farklılıklarını azaltmak ve fırsat eşitliği sağlamak hedefiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde ülke genelinde 26 Ekim 2021 tarihinde ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ projesini başlattıklarını belirterek, “31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla kütüphanesi olmayan 16 bin 361 okula yeni kütüphane üretimini tamamlayarak, Türkiye’de hiçbir okulumuzu kütüphanesiz bırakmadık. Bu proje kapsamında; kütüphanesi olmayan tüm okullarımıza kütüphane kurulması, mevcut kütüphanelerin çağdaş bir görünüme kavuşturulması, içeriklerinin zenginleştirilmesi ve güçlendirilmesi hedefiyle projenin başlangıcından bu yana 222 milyon lira ödenek kullandık” dedi.

KÜTÜPHANELERDEKİ KİTAP SAYISI YÜZDE 260 ARTTI

Proje öncesinde ülke genelinde okul kütüphanelerinde 28 milyon 677 bin kitap bulunduğuna işaret eden Özer, “Okullarımızın kitap sayısını 2022 yılı sonu prestijiyle 100 milyona ulaşmasını hedeflemiştik. Başka projelerimizde olduğu üzere, bu projemizdeki gayemize de erken ulaşmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Çünkü bugün prestijiyle okul kütüphanelerimizdeki kitap sayısı, yüzde 260 oranında artarak 103 milyon kitap sayısını aştı. Böylelikle çocuklarımızın daha fazla sayıda nitelikli yapıtla buluşması sağlanmış oldu” sözlerini kullandı.

1325 ‘GERİ DÖNÜŞÜM KÜTÜPHANESİ’ YAPILDI

Bakan Özer, açılması planlanan yeni okullara kütüphaneler kurmaya, mevcut okul kütüphanelerin çağdaş bir görünüme kavuşturulmasına ve içeriklerinin zenginleştirilmesine devam edeceklerini belirterek, “Anaokullarımızdaki kütüphanelerin sahip olduğu kitap sayısı 3 milyon 355 bin 113, ilköğretimdeki kütüphanelerimizin kitap sayısı 68 milyon 985 bin 198, ortaöğretimdeki kütüphanelerimizin sahip olduğu kitap sayısı ise 30 milyon 834 bin 250 adet olmak üzere; toplam kitap sayısı 103 milyon 174 bin 561’e ulaştı. Bu vesileyle projede emeği geçen vilayet ve ilçe ulusal eğitim müdürlerine, okul yöneticilerine ve öğretmenlerimize teşekkür ederim” dedi.

Özer, ayrıyeten etraf şuuru geliştirmek ve geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak gayesiyle ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında 1325 ‘Geri Dönüşüm Kütüphanesi’ yapıldığını söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir