Anadolu Grubu’nda bayrak değişimi

İSTANBUL (İGFA) – Anadolu Kümesi üst idaresinin doruğunda 7 yıldan sonra birinci sefer bayrak değişimi yaşanacak. 2017 yılından bu yana Anadolu Kümesi operasyonlarına muvaffakiyetle liderlik eden Hurşit Güçlü, emekliye ayrılıyor. 1 Nisan 2024 prestijiyle Anadolu Kümesi bünyesinde 25 yıldır artan sorumluluklarla misyon alan Burak Başarır, 20 ülkede 90 tesisi ve 100 bine varan çalışanı ile faaliyet gösteren Grubun İcra Başkanı oluyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Lideri Tuncay Özilhan şunları söyledi: “Hurşit Kuvvetli; Kümemizde çalıştığı süreçte örnek bir profesyonellik ve meslek seyahati göstermiştir. Kümemizde birinci işe başladığı tarihten itibaren performansı ve karakteri ile öne çıkmış, birçok üst seviye vazifesi üstün muvaffakiyet ile yerine getirmiş ve çalışma arkadaşlarına da rol model olmuştur. Kendisi son olarak da Kümemizdeki en üst seviye profesyonel yöneticilik olan İcra Başkanlığından emekli olacaktır. Bu yeni periyotta Kümemiz şirketlerinin tüm yönetim kurullarında yönetim kurulu üyesi olarak yer alacak olup Kümemize katkı vermeye devam edecektir. Kendisine bu 40 yıllık örnek iş hayatında Kümemize verdiği katkılar için samimiyetle teşekkür ederim. Burak Başarır’ın da bugüne kadar Kümemize verdiği katkıları bu yeni misyonunda de muvaffakiyet ile sürdüreceğinden eminim.”

KURUMSAL İDARENİN YAYGINLAŞMASINA VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK STRATEJİSİNİN GELİŞTİRİLMESİNE ÖNCÜLÜK ETTİ

Anadolu Grubu’nda 40. yılını tamamlayan Hurşit Şiddetli, 1984 yılında Anadolu Grubu’na, Efes İçecek Grubu’nda Pazarlama uzmanı olarak katıldıktan sonra, Efes İçecek Grubu’nda üst seviye vazifeler üstlenmiş, 2008’de Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı, 2013’te Anadolu Grubu İcra Lider Yardımcısı olarak atanmıştı. Şiddetli, 2017’den bu yana ise Anadolu Grubu İcra Başkanı olarak görev yapmaktaydı.

Anadolu Grubu’nda birçok unsur ve muvaffakiyete imza atan Şiddetli, yöneticiliği boyunca kurumsal idare uygulamalarının Küme şirketlerinde kök salmasına öncülük etti. Sivil Toplum alanında da değerli roller üstlenen Güçlü, DEİK Yurt Dışı Yatırımlar İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Türkiye Yatırımcı Münasebetleri Derneği’nde (TÜYİD) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olarak misyon aldı. Şiddetli, 2015-2017 yılları ortasında Türkiye Kurumsal İdare Derneği’nin (TKYD) 8. devir başkanlığını üstlendi.

INSTİTUTİONAL INVESTOR TARAFINDAN ÜÇ YIL ART GERİYE ‘EN DÜZGÜN CEO’ SEÇİLDİ

Burak Başarır, American River College’da Memleketler arası işletme ve Bilgisayar eğitimlerinin akabinde California State University of Sacramento’da İşletme tahsili gördü. 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme kısmından mezun olan Başarır, 1998 yılında Coca-Cola İçecek’e (CCI) katıldı. Artan idare sorumlulukları ile farklı roller üstlenen Başarır, 2005 yılında CFO durumuna terfi etti. CCI’ın halka arzı ve CCI-Efes Invest finansal birleşmesine liderlik eden Başarır, 2010-2013 yılları arasında Türkiye Bölge Başkanı olarak CCI’ın satış hacmi ve gelir açısından en büyük operasyonunu yönetti. 2014’te Coca-Cola İçecek A.Ş.’ye CEO olarak atanan Başarır, 2023 yılından bu yana Anadolu Kümesi İcra Lider Yardımcılığı misyonunu yürütmekteydi.

Başarır, Coca-Cola İçecek’in Türkiye’den Çin sonuna kadar uzanan geniş bir coğrafyada 12 ülkede üretim yapan çok uluslu bir şirket pozisyonuna ulaşmasında liderlik rolünü üstlenmişti. Başarır, dünyanın en saygın kurumsal yatırımcı yayını Institutional Investor tarafından, Coca-Cola İçecek CEO’su olarak vazife yaptığı müddet içerisinde üç yıl art geriye ‘En Uygun CEO’ seçildi. Başarır, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) üyeleri ortasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir